0

W ostatnich czasach coraz większą popularnością cieszą się firany z gipiurą. Osoby, poszukujące czegoś ozdobnego, z finezyjnym akcentem, chętnie stawiają na tego typu modele, aby uatrakcyjnić wnętrze. Gipiura najczęściej stosowana jest w firanach o stylu klasycznym, jednak wzrost zainteresowania tego typu ozdobą sprawił, że zaczęła pojawiać się także w firanach nowoczesnych i o stylu ponadczasowym. Zobaczmy, czym jest gipiura i jakie firanki z gipiurą wybrać najlepiej.

 

Gipiura – co to jest i czym się charakteryzuje?

Gipiura swoim wyglądem bardzo przypomina haft i często jest z nim mylona. Czasem nawet możemy usłyszeć, iż ktoś określa gipiurę mianem haftu. Charakteryzuje się ona dużymi, nieregularnymi oczkami oraz reliefowym wzorem. W przeciwieństwie do haftu nie jest wykonana bezpośrednio na tkaninie, dostępna jest za to w postaci aplikacji do naszywania. Gipiura stanowi bardzo piękny element ozdobny w formie koronki i choć jest trudna do wykonania, wiele osób wybiera ją do ozdoby obrusów, zasłon czy firanek.

Firany z gipiurą stały się bardzo popularne we wnętrzach klasycznych już jakiś czas temu. Aktualnie zwiększyła się ilość modeli firan z tego typu ozdobą i coraz częściej wybierane są one także do pomieszczeń, wyposażonych w stylu skandynawskim czy industrialnym. We wnętrzach nowoczesnych gipiurę spotkamy rzadziej, aczkolwiek też się to zdarza, a efekt jest bardzo ciekawy.

 

Dlaczego warto wybrać firany z gipiurą?

Jeżeli zależy nam na stworzeniu we wnętrzu przytulnej atmosfery, powinniśmy umieścić w nim jak najwięcej ozdób, które kojarzą się z bezpieczeństwem. Koronka, jaką jest gipiura to niewątpliwe bardzo ciekawy element dekoracyjny, który z pewnością podkreśli atmosferę wnętrza klasycznego. Jednak kojarzy się ona także z ciepłem domowego ogniska, kiedy to domy pełne były haftowanych serwetek i dzierganych dodatków. To właśnie dlatego firana z gipiurą może w dużym stopniu poprawić nastój w domowym salonie lub sypialni, dodając mu uroku, kojarzącego się z komfortem, jaki wyczuwaliśmy w czasach dzieciństwa.

Firany z gipiurą sprawdzą się także w nowoczesnych wnętrzach. Jaki będzie wtedy efekt zawieszenia ich na oknie? Otóż modernistyczne trendy są na tyle różnorodne, że dekoratorzy mają szerokie pole do popisu, łącząc ze sobą różne style. To właśnie dlatego firanki z gipiurą, połączone z dodatkami w stylu nowoczesnym lub industrialnym, mogą stworzyć ciekawe miejsce, które na pewno wyróżni się wśród innych. Gipiura to piękna ozdoba, która z firanką stworzy wyjątkową oprawę ramy okiennej.

Dodaj Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.